E-usługi

Zezwolenie na zajęcie pasa drogowego w celu usunięcia awarii

Opis usługi

Usługa umożliwia złożenie drogą elektroniczną wniosku do Zarządu Dróg Powiatowych w Kętrzynie o wydanie zezwolenia na zajęcie pasa drogowego w celu prowadzenia robót związanych z usunięciem awarii urządzeń niezwiązanych z potrzebami zarządzania drogami lub potrzebami ruchu drogowego, a znajdujących się w pasie drogowym.

Postępowanie w sprawie wydania decyzji o udzieleniu zezwolenia na zajęcie pasa drogowego, w celu usunięcia awarii urządzeń niezwiązanych z potrzebami zarządzania drogami lub potrzebami ruchu drogowego, a znajdujących się w pasie drogowym reguluje art. 40 ust. 14 - 14b ustawy o drogach publicznych oraz rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie określenia warunków udzielania zezwoleń na zajęcie pasa drogowego.

W ustawie o drogach publicznych wskazano iż pas drogowy to wydzielony liniami granicznymi grunt wraz z przestrzenią nad i pod jego powierzchnią, w którym są zlokalizowane droga oraz obiekty budowlane i urządzenia techniczne związane z prowadzeniem, zabezpieczeniem i obsługą ruchu, a także urządzenia związane z potrzebami zarządzania drogą. Wyznaczenie pasa drogowego obejmuje obiekty i urządzenia służące do realizacji celów związanych z prowadzeniem, zabezpieczeniem i obsługą ruchu a także zarządzania drogą.

Jak stanowi przepis art. 40 ust. 14 ustawy o drogach publicznych, po zlokalizowaniu awarii prowadzący roboty niezwłocznie zawiadamia o tym zarządcę drogi i w porozumieniu z nim określa termin i powierzchnię zajętego pasa drogowego. W myśl art. 40 ust. 14a cytowanej wyżej ustawy zarządca drogi określa, w drodze decyzji administracyjnej, warunki zajęcia pasa drogowego w związku z usunięciem awarii urządzeń niezwiązanych z potrzebami zarządzania drogami lub potrzebami ruchu drogowego, oraz warunki jego przywrócenia do stanu poprzedniego, a także ustala wysokość opłaty za zajęcie pasa drogowego zgodnie z art. 40 ust. 4 ustawy o drogach publicznych, opłatę za zajęcie pasa drogowego w celu prowadzenia robót w pasie drogowym i umieszczania w pasie drogowym urządzeń infrastruktury technicznej niezwiązanych z potrzebami zarządzania drogami lub potrzebami ruchu drogowego, ustala się jako iloczyn liczby metrów kwadratowych zajętej powierzchni pasa drogowego, stawki opłaty za zajęcie 1 m2 pasa drogowego i liczby dni zajmowania pasa drogowego, przy czym zajęcie pasa drogowego przez okres krótszy niż 24 godziny jest traktowane jak zajęcie pasa drogowego przez 1 dzień.

Wartość stawki opłaty regulowana jest aktem prawa miejscowego (organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego, w drodze uchwały, ustala dla dróg, których zarządcą jest jednostka samorządu terytorialnego, wysokość stawek opłaty za zajęcie 1 m2 pasa drogowego).

Wymagane dokumenty

  1. Wypełniony formularz wniosku o wydanie decyzji na zajęcie pasa drogowego w celu usunięcia awarii urządzeń niezwiązanych z potrzebami zarządzania drogami lub potrzebami ruchu drogowego, a znajdujących się w pasie drogowym
  2. Dokument stwierdzający udzielenie pełnomocnictwa (albo jego urzędowo poświadczony odpis) wraz z dowodem uiszczenia opłaty skarbowej za złożenie dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa - w przypadku składania wniosku przez pełnomocnika
  3. Potwierdzenie wykonania opłaty skarbowej
  4. Mapa sytuacyjno - wysokościowa z naniesioną dokładną lokalizacją miejsca awarii oraz sposobem jej zabezpieczenia i oznakowania

Odbiorca usługi

Obywatel, Przedsiębiorca

Termin załatwienia sprawy

Sprawa załatwiana jest niezwłocznie.

Opłaty

  1. Opłata skarbowa.
  2. Opłata za zajęcie pasa drogowego w celu usunięcia awarii urządzeń niezwiązanych z potrzebami zarządzania drogami lub potrzebami ruchu drogowego, a znajdujących się w pasie drogowym.
  3. Po wydanej decyzji Zarząd Dróg Powiatowych w Kętrzynie udostępni Wnioskodawcy możliwość dokonania opłaty on – line, poprzez wysłanie linku na adres e – mail wskazany w złożonym wniosku.

Tryb odwoławczy

Inwestor oraz strony postępowania mogą odwołać się za pośrednictwem zarządcy drogi, który wydał decyzję, do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w terminie 14 dni od dnia otrzymania decyzji. Tryb odwoławczy reguluje art. 127 § 1 i 2 Kodeksu postępowania administracyjnego.

Podstawa prawna

  1. Ustawa z 21 marca 1985 r. o drogach publicznych
  2. Ustawa z 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej
  3. Ustawa z 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym
  4. Ustawa z 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane
  5. Ustawa z 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego
  6. Rozporządzenie Rady Ministrów z 1 czerwca 2004 r. w sprawie określenia warunków udzielania zezwoleń na zajęcie pasa drogowego
  7. Rozporządzenie Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z 2 marca 1999 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać drogi publiczne i ich usytuowanie
  8. Uchwała nr XLI/341/2021 Rady Powiatu w Kętrzynie z dnia 25 listopada 2021r. w sprawie ustalenia wysokości stawek opłat za zajęcie pasa drogowego dróg powiatowych w granicach administracyjnych Powiatu Kętrzyńskiego

Uwagi

  1. Zgodnie z art. 40 ust. 12 ustawy o drogach publicznych, w przypadku zajęcia pasa drogowego bez zezwolenia zarządcy drogi lub bez zawarcia umowy, o której mowa w art. 22 ust. 2, 2a lub 2c ustawy o drogach publicznych lub z przekroczeniem terminu zajęcia określonego w zezwoleniu zarządcy drogi lub w umowie, o której mowa w art. 22 ust. 2, 2a lub 2c ustawy o drogach publicznych, zarządca drogi wymierza, w drodze decyzji administracyjnej, karę pieniężną w wysokości 10-krotności opłaty ustalonej zgodnie z ust. 4-6 ww. ustawy.
  2. Zajmujący pas drogowy, zgodnie z art. 40 ust. 15 punkt 1 ustawy z 21 marca 1985 r. o drogach publicznych, obowiązany jest zapewnić bezpieczne warunki ruchu i przywrócić pas do poprzedniego stanu użyteczności w określonym terminie.